Harry Potter serisinden Rubeus Hagrid, büyülü yaratıklara olan aşkı ve hem Harry hem de Dumbledora’a olan şiddetli sadakati ile tanınır ve Robbie Coltrane tarafından ekranda harika bir şekilde canlandırılan bir karakterdir. Zeki veya yetenekli olmasa da insanların Hagrid hakkında yanıldığı bazı şeyler var. Hagrid’in fark ettiğimizden daha fazla yeteneği olması bunun başında gelir aslında. Hagrid gerçekte kim ve neden yanlış tanıyoruz?

Gerçek Hagrid hayranları onun tehlikeli yaratıkları ve dostlarını seven sevimli bir adam olduğundan daha fazlası olduğunu biliyorlar. Aslında Hagrid’in karanlık bir geçmişi var ve şu anda bulunduğu yere ulaşmak için çok şey yaşadı. Çoğu zaman insanlar onun zararsız sevimli bir adam olduğunu düşünür.

Harry Potter yazarı J.K Rowling, serinin sona ermesinden sonra Hagrid’in hikayesinin yayınlanıp yayınlanmayacağı hakkında tartışmalar yaşattı. Sonuç olarak hikayeyi bizlere sundular. Şimdi sizlere Hagrid’in inanılmaz derecede karmaşık bir karakter olduğunu göstereceğiz ve insanların haklı olmadığının altına ineceğiz.

İşte Hagrid Hakkında Az Bilinen 10 Bilgi

 


10. SANDIĞINIZDAN DAHA UZUN


 

 

Harry Potter serisi filmlere uyarlandığında çok fazla ayrıntı ele alındı. Çok fazla ayrıntı vardı ve bazı şeylerin değiştirilmesi gerekiyordu. Hagrid’in boyu gibi. Harry Potter Felsefe Taşı’nda, Hagrid’in 3.5 metre olduğunu söyler buda onun yarı dev olduğunun bir göstergesiydi. Fakat filmde ise Hagrid’i bir şekilde küçültmüşler.

Filmlerde, Hagrid yaklaşık 2.5 metre olarak yer aldı. Buda film karelerini çekmeyi kolaylaştırmak için yapıldığı düşünülüyor. Ayrıca onu daha az korkutucu olmasını sağladı.

 

 

 

 


9. HARRY GİBİ BİR YETİMDİ


 

Hagrid ailesi hakkında sık sık konuşur fakat çok genç yaşlardan itibaren Harry gibi yetim kaldı. Aslında Hagrid ailesini kaybetme konusunda daha üzücü bir hikayeye sahip olabilir. Bebekken annesi onu terk etti ve babası onu büyüttü. Hagrid, babası hakkında minik bir adam olduğunu ve 6 yaşına geldiğinde onu rahatça kaldırabildiğini söyler. Ne yazık ki, Hagrid babasını da 12 yaşında kaybeder.

 

 

 


8. O İNANILMAZ DERECEDE GÜÇLÜ


 

 

 

Hagrid’in diğer sihirbazlardan farklı benzersiz yetenekleri var. Bu yarı insan ve dev olmasından çok daha fazlası anlamına geliyor. Aslında, büyüklüğünden dolayı bile büyülere karşı dirençli olduğu biliniyor hatta kara büyüye bile. Büyü konusunda yetenekli olmasa da dev olması onu bir adım öne geçiriyor.

 

 

 

 


7. DEV MİRASI BAŞTA BİR SIRDI


 

Hagrid’in dev olduğu dış görünüşünden açıkça belli oluyordu fakat kan çizgisi aslında bir süre sır olarak kaldı. Kan çizgisi onu diğer devlerden farklı yapıyordu. Çünkü bu sayede güçlü büyülere karşı dayanıklıydı. Ateş Kadehi’nde Rita Skeeter, Hagrid’in dev mirası hakkında kötü bir yazı yayınladı. Bu Hogwarts öğrencilerinin ebeveynlerini kışkırttı ve Hagrid’in kovulmasını istediler çünkü çocuklarının güvenliği için endişeleniyorlardı. Bu Hagrid’in neredeyse istifa etmesine neden olacaktı ki arkadaşları onu aksi yönde ikna etmeyi başardı.

 

 

 

 


6. BİR SÜPÜRGE İLE UÇAMAZ


 

 

 

JK Rowlin, Hagrid’in aslında İngiltere’de tanıştığı bir Hell’s Angels motosiklet kulübü üyesine dayandığını belirtti. Hagrid’i filmlerde canlandıran Robbie Coltrane bunu en başından beri biliyordu. Bu, sihirli bir süpürge yerine motosiklet sürmesini açıklıyor gibi. Süpürge sürmemesinin bir nedeni ise oldukça büyük olduğuna dayandığını söylüyor.

 

 

 

 


5. KÖTÜ BİR İKİZİ YOK


 

 

Hagrid’in arka hikayesi her zaman biraz gizemli oldu. Mesela Hagrid, üvey kardeşi Grawp’ın yaşadığı devler kampına ziyarete gidene kadar farkında  değildi. Bunun dışında Dirgah adında kötü bir ikizinin olduğu söylentileri vardı. Uzun zamandır kaybolan üvey kardeşinin aksine Dirgah adında bir kötü kardeşi yok. Öğrenciler arasında hep bir Dirgah söylentisi vardı. Dirgah’ın yasak odada saklandığı söylentileri çıktı. Dirgah aslında hiçbir zaman olmadı.

 

 

 

 


4. GÖRÜNDÜĞÜNDEN DAHA YAŞLI


 

 

Pottermore, Harry Potter hayranlarına favori karakterler hakkında birçok değerli bilgi verdi. Öğrendiğimiz bir şey Hagrid’in 6 Aralık 1928’de doğmuş olmasıdır. Bu küçük bir ayrıntı gibi görünebilir, ancak özellikle film uyarlamalarında dikkat çekmeye değer. Filmlerde Hagrid nispeten genç bir görünüme sahip. Final filmi çekerken, Robbie Coltrane 58 yaşında olmasına rağmen Hagrid’in 70 yaşında olduğu bir gerçekti.

 

 

 

 


3. TÜM HAYVANLARI SEVMİYOR


 

 

Hagrid’in büyülü yaratıklardan sevmediği yok gibi görünüyor. Harry ve arkadaşları için birkaç  problemden daha fazlası olan Örümcek Aragog gibi korkutucu görünen canavarları seviyor. İlginçtir ki, Hagrid’in zevk almadığı birkaç kez bahsettiği bir hayvan var, kediler. Yıllarca Filch’in casusluk yapan kedisine işkence etmekle kalmadı, Harry’e kedilere alerjisi olduğunu söyledi. Alerjisi olmasaydı kedileri de seveceğinden eminiz.

 

 

 

 

 


2. İKSİRLER KONUSUNDA YETENEKLİ


 

 

Hagrid geleneksel büyü konusunda yetenekli olmasa da, büyülü dünyada tamamen vasıfsız olduğu anlamına gelmez. Yardımcı olacak bazı fiziksel özelliklere sahip olmasının yanı sıra, büyülü iksir sanatında da yetenekli. Ayrıca sık sık çeşitli malzemeler için alışveriş yaparken görülür. En önemlisi, iksir malzemeleri yetiştirdiği kendine ait bir bahçesi var. Harry ve Ron, Hagrid’in bahçesinde birkaç kez malzemeler aradılar.

 

 

 


1. O BİR BABA FİGÜRÜ


 

 

Dumbledore’un, Harry Potter’ın bilgeliği ve Harry’yi korumasından dolayı serideki tek baba figürü olduğuna inanılıyor. Hagrid, bir baba figüründen ziyade, sevilen bir arkadaştan olduğu düşünülür. Yine de, J.K. Rowling, hem Dumbledore hem de Hagrid’in baba figürü olduğunu doğruladı. Rowling, BBC America’ya, “kırmızı ve beyaz renklerin, simyadaki eski metinlerde defalarca bahsedildiğini, Rubeus (kırmızı) Hagrid ve Albus (beyaz) Dumbledore’un… ikisi de Harry için çok önemli, ideal babanın iki tarafını temsil ediyor gibi göründüğünü söyledi.

 

 

Harry Potter: Hagrid hakkında senin bildiğin daha az bilinen bilgiler var mı? Bize yorumda söyle!

Bir cevap yazın